A Színház Felépítését Szervező Bizottság 1891-ben tervpályázatot hirdetett a Pécsi Nemzeti Színház építészeti terveinek elkészítésére. A város tanácsa a homlokzat díszítésére vonatkozóan kikötötte, hogy “a szobrok csinosan készítve, műbeccsel bírók legyenek. Otromba, alaktalan, aránytalan s a hely méltóságának meg nem felelő, alapgondolat nélküli szobrok át nem vétetnek. Általában a szobrok a színház jellegével harmóniában levő alapgondolat megtestesülései legyenek.”
A szobrászmunkák elkészítésére a szászvári születésű Kiss György (Szászvár, 1852 – Budapest, 1919) szobrászművész kapott felkérést, aki 1893 májusában az alábbi nagyobb tételekre adott ajánlatot:
Kiss György árajánlata azonban jóval túllépte az erre tervezett összeget. Hogy a költségvetést tartani tudják, Pécs Színügyi Bizottsága végül úgy döntött, a Zsolnay Gyár ajánlatát fogadja el, így a homlokzati díszek nem kőből, hanem pirogránitból készültek. A múzsák és Apollón szobrait Kosek bécsi szobrász formázta. Az öt író portrészobrát valószínűleg Kiss György mintái alapján kivitelezték. Az épületornamentika további darabjai szintén a Zsolnay Gyárban készültek. Abban biztosak lehetünk, hogy az épület főkupoláján álló Géniusznak Kiss György az alkotója. Az ónból öntött figurát aztán Hoppel Lajos pécsi mester arannyal vonta be.
Az színház homlokzatának egyes részeit megérintve konkrét információkat tudhatunk meg az épületdíszekről.