Bemutató:
Szegedi Nemzeti Színház
DALJÁTÉK GYERMEKEKNEK
DALJÁTÉK GYERMEKEKNEK
Az előadás időtartama 2 óra, egy szünettel
az előadást óvodás kortól ajánljuk
Írta: CSUKÁS ISTVÁN − NAGY IMRE ERIK
Írta: CSUKÁS ISTVÁN − NAGY IMRE ERIK
Szövegét írta CSUKÁS ISTVÁN
Zenéjét szerezte NAGY IMRE ERIK
Szegedi színpadra alkalmazta SÁNDOR JÁNOS
Fecskefiú: SZÉLPÁL SZILVESZTER, SZONDI PÉTER
Rózsalány: HORÁK RENÁTA
Gereblye: PISKOLTI LÁSZLÓ
Hordó: ALTORJAY TAMÁS
Létra: LACZÁK BOGLÁRKA
Gazda: PÁLFI ZOLTÁN
Mostoha: VAJDA JÚLIA
Szamár: TALETOVICS MILÁN
Dögönye, káposztasavanyító: BÖRCSÖK BÁLINT
Vaskó, vándorköszörűs: TÓTH PÉTER
Édes dinnye király: KOCZOR KRISTÓF
Savanyú uborka király: NAGY LÁSZLÓ
Keserű kecskeszőr király: BOCSKAI ISTVÁN
Koboldok: Bolla Bence, Bujtor Krisztián, Glöckler Tamás, László Lívia, Nemes Roland, Stefanik Kata, Szabados Tímea, Szalai Alexa Rita, Szalay Olimpia, Szőke Fruzsina, Varga József
Közreműködik a Szegedi Szimfonikus Zenekar és a Szegedi Nemzeti Színház tánckara
Díszlettervező: MOLNÁR ZSUZSA
Jelmeztervező: VARJAS ZSÓFI
Koreográfus: VARGA JÓZSEF
Súgó: VOJTA MARGIT
Ügyelő: STEFANIK SÁNDOR
Zenei asszisztens: GÖRÖG ENIKŐ
Rendezőasszisztensek: BACSA ERIKA, KAJ ÁDÁM
RENDEZŐ: SÁNDOR JÁNOS
A gazda a szemétdombra hajítja a kicsorbult gereblyét, a törött létrát és a lyukas hordót. Mégis dühbe gurul, mikor a szerszámok elszöknek. A béresét, Fecskefiút küldi utánuk, de mivel vele is rosszul bánik, a fiú csatlakozik a szökevényekhez. Hozzájuk csapódik még Rózsalány is, aki gonosz mostohája elől menekül. A zsarnok gazda és a mostoha boszorka üldözőbe veszi a kis csapatot. Ám amikor Meseország határához érnek, furcsa dolog történik…
Fecskefiú: És hol van
Meseország határa?
Édes dinnye király: Itt van!
Fecskefiú: Nem látom!
Édes dinnye király: Persze, hogy nem látod, mivel láthatatlan! A határ is, Meseország is itt van a földön, csak nem látjuk! A határ egy láthatatlan vonal, s aki átlépi, nem hazudhat többé!
Csukás István meséin, a műveiből készült filmeken, televíziós sorozatokon nemzedékek nőttek fel. Olyan halhatatlan mesefigurákat teremtett, mint Mirr-Murr, Pom Pom vagy Süsü, a sárkány. Alkotótársa a Szökevény csillagokban a szegedi Nagy Imre Erik, számos zeneszerzői pályázat nyertese. Közös munkájukról, a gyerekközönségről, a zene jelentőségéről így vall az író:
„Kiváló partnerre találtam Nagy Imre Erik személyében, két okból is. Nagyon kevesen tudnak csak színpadi zenét írni, de még kevesebben tudnak kimondottan a gyerekeknek komponálni. Műfaji jegyeiben nem sokban különbözik a gyerekopera hagyományos társától, de fontos, hogy olyannak készítsük el, hogy a kicsik megértsék, és be tudják fogadni.
Évek óta töröm a fejemet egy ilyen munkán, mondhatni gyermekkori indíttatású, hiszen a békéstarhosi zeneiskolában egykor én is tanultam muzsikálni.
A gyerekek képzelete végtelen befogadóképességű, így az író tolla is jobban szárnyalhat. Ezért aztán a gyerekművekben több a varázslat, ami ismerős neki, hiszen az őt körülvevő fantáziavilág is varázslatos szövésű. Ebben a darabban karakteres, élő szereplővé változnak a kidobott eszközök: egy lyukas hordó, egy lötyögő fogú gereblye és egy kitört fokú létra. Mivel a gazda nem látja hasznukat, kidobja őket, és hibáikkal együtt kell boldogulniuk. Szerettem volna számukra egy kicsit tovább szélesíteni ezt a mesevilágot, nem csak emberek és mesebeli lények, de tárgyak megszemélyesítésével.”
Részlet Illés Attila Csukás Istvánnal készült beszélgetéséből, szegedma.hu