- Írta:
- Sharon Whitney
- Fordította:
- Csikai Zsuzsanna
Az előadás időtartama: 60 perc (szünet nélkül)
Bemutató: 2018. 12. 10.
Eleanor Roosevelt nemcsak az USA egykori first lady-je volt, hanem az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának vezetője.
Sharon Whitney monodrámáját az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata létrejöttének 70. évfordulója alkalmából mutatjuk be Sólyom Katalin előadásában. A monodráma Jane VanBoskirk színésznő előadása alapján készült.
A darab végigköveti Eleanor Roosevelt életét magányos gyerekkorától a nagyvilág színpadáig.
Bemutatja, ahogyan túllép az arisztokrata társadalom keretein és megismeri a munka világát. Férjével, Franklin D. Roosevelttel – akit négyszer választanak amerikai elnökké – bejut a Fehér Házba és átalakítja a first lady szerepét, férje teljes értékű politikai partnerévé válik.
Eleanor az egyik legnagyszerűbb 20. századi nőalak, aki a világ first lady-je lesz, a nőmozgalom anyja. A világ legszeretettebb asszonya… és a leggyűlöltebb is, akitől a legtöbbet idéztek, és leggyakrabban kifiguráztak.
Férje halála után az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának vezetőjeként részt vesz az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának megalkotásában.
Az 1948. december 10-én elfogadott nyilatkozat összefoglalja a világszervezet álláspontját a minden embert megillető alapvető jogokról. Az ENSZ-közgyűlés 1950-ben hozott döntése értelmében a nyilatkozat elfogadásának napját minden évben az emberi jogok napjaként ünneplik.
Eleanor Roosevelt portréját Sólyom Katalin mutatja be.
Jelenkor | Női minták, női sorsok - Eleanor Roosevelt a színpadon
Tavaly decemberben volt 70 éve, hogy az ENSZ elfogadta az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát. Nemzedékem meghatározó élménye volt az Illés együttes 1971-ben megjelent cím nélküli, úgynevezett „Fehér album"-a, melynek „A" oldalán a Human Rights témának szentelt oratórium található. Az oldal hat száma közötti átvezetésként, illetve az első, Bevezető című instrumentális számban Mensáros László előadásában szemelvények hallhatók ebből a nyilatkozatból.