Ugrás a tartalomra

JEGYVÁSÁRLÁS online

Pécsi Nemzeti Színház logó
SZEMÁ CEREMÓNIA című előadás kiemelt képe a Pécsi Nemzeti Színházból
magyar-török kulturális évad előadása

SZEMÁ CEREMÓNIA

Nagyszínház

Bemutató: 2024. június 8.


Magyarország Kormánya Törökországgal együttműködve 2024-ben közös magyar-török kulturális évadot hirdet, a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója alkalmából.


SZEMÁ MUKABELESİ

A Mevlevi Szemâ szertartás egy szúfi szertartás, amely az Istenhez vezető út fokozatait szimbolizálja, vallási elemeket és témákat tartalmaz, és mint ilyen, részletes szabályokkal és tulajdonságokkal rendelkezik. Ezt a szertartást, amely a mevlevizmus sajátja, Mevlana Celaleddin-i Rumî (megh. 1273. december 17.) idejében bizonyos szabályok betartása nélkül végezték, ma azonban fegyelmezetten végzik. 

A szertartás a "naat, ney taksimi, peşrev, Devr-i Veledî és dört selâm"-ból áll, amelyeknek különböző misztikus jelentése van, és egymással összhangban vannak. A köszöntések után a szertartás imával zárul.

A Szemâ szertartást olyan helyeken végzik, ahol a mevlevi kultúra pontosan átadható, a hagyományból származó mevlevi zenével. A zsoltárokat zenében képzett kórus énekli. A kórust olyan hangszerek kísérik, mint a Ney (egy fajta fuvola, nagyon régi) , a Kudüm (Naqareh) és az Úd. Mevlana perzsa nyelven írt művei a fő forrása azoknak a kompozícióknak, amelyeket az énekes és hangszeres együttes ad elő a szertartás során.

A szertartás a Mohamed prófétát dicsérő "naat-ı şerif" versek szavalásával kezdődik. Ezt követi a "ney taksim", ami szóló melodikus improvizáció. A ney taksim végén a semâzen dervisek a vezető semâzen dervis által kijelölt helyre vonulnak, és megkezdik a Szemât. Az ezután kezdődő "Devr-i Veledî" a halál utáni feltámadást ábrázolja. A semâzenre, akinek kardigánja a sírja és érméje a sírköve, úgy tekintik, hogy ülve halt meg. A "Devr-i Veledî" után kezdődő rituáléban a forgó dervisek szabályosan leveszik kardigánjukat és levetkőzik világi dolgaikat.

A Szemâ szertartás üdvözlő része négy részből áll: 1. Selâm, az ember szolgaságának felismerése; 2. Selâm, Allah hatalmának csodálata; 3. Selâm, a hatalom csodálatának szeretetté való átalakulása; 4. Selâm, az ember visszatérése a szolgaságba. A szertartás a Szent Korán recitálásával és imával zárul.

A mennyei birodalom jelképeként a forgó dervisek a Mevlevî Szemâ-ban pörögnek, különös gondot fordítva a forgó dervisek közötti távolság fenntartására. A szertartást vezető személy, akit poszt-nishînnek neveznek, a vörös oszlop végén áll, és imákat mond. A helyet, ahol a Szemâ-t végzik, a Földhöz hasonlítják, mivel az kerek, a post-nishîn-t a Naphoz, a semâzen-fejet a Holdhoz, a semâzéneket pedig a bolygókhoz, és feltételezik, hogy a Szemâ a Naprendszert szimbolizálja.

Ez a szertartás, amelynek elvégzése gondosságot és figyelmet igényel, az elejétől a végéig számos szakaszban misztikus szimbólumokat hordoz.  A Szemâ közbeni forgás Allah minden térben és irányban való figyelését jelképezi. A lábakkal való taposás a "nafs" korlátlan és kielégíthetetlen vágyainak eltaposását és eltiprását, valamint a nafs legyőzését jelenti a nafs elleni küzdelemmel. A karok széttárása a "legtökéletesebb" iránti gyengeséget jelenti. A jobb kéz felfelé és a bal kéz lefelé kinyújtott karokkal a Szemâ-ban azt jelenti, hogy a jobb kézzel inspirációt kapunk Istentől, a bal kézzel pedig elfordulunk tőle, és ezt az inspirációt szétosztjuk.

A "Mevlevî Semâ ceremónia", amelyet 2005-ben az UNESCO Az emberiség szóbeli és szellemi kulturális örökségének mesterművei program keretében mesterművé nyilvánítottak, 2008-ban felkerült az UNESCO Az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára, és az egész világgal megismertették.

A szertatás leírása: Budapesti Török Nagykövetség Kulturális és Promóciós Osztálya


Sema Ceremony

WHIRLING DERVISHES

Performance by Konya Turkish Sufi Music Ensemble at the National Theatre of Pécs

The Government of Hungary, in cooperation with that of the Republic of Türkiye, is going to organize a joint Hungarian-Turkish cultural season in 2024 to commemorate the 100th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries. On this occasion, a special music and dance performance, the dance of the dervishes, will be shown in Pécs as well. The stunning production of dervishes whirling in ritual dance choreographed by strict rules will be on display only once, on June 8, 2024 at 7:00 pm at the National Theatre of Pécs (1 Színház tér, Pécs, Hungary 7621.)

Sema ceremonies feature psalms sung by a highly trained choir. The dance is accompanied by oriental music, specifically the veiled sound of the reed whistle (zurna), the drum (kudum), and the three-stringed violin (rebab). On stage, the audience can see men dancing in loose, skirt-like dresses gracefully spinning around their own axis and whirling around the center of the stage. The dancers wear a peaky headgear. The true purpose of Sema is to create a ritual ecstasy whereby "a connection is established between the mind of the world and the mind of the dervish." The ritual whirling of dervishes is associated with Jalāl al-Dīn Muḥammad Rūmī (1207-1273), a Persian philosopher and theologian who was born in present-day Afghanistan and lived most of his life in Konya, Turkey. After his death, his followers founded the Mevlevi Order; their whirling, i.e., their famous ritual and practice is a way of remembering God.

Mevlevi Sema ceremony was included in UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2008. They tour continuously, thus the whole world, and for the first time the audience of Pécs, can take part in this magically beautiful ritual experience.

For tickets, see: https://pnsz.jegy.hu/program/szema-ceremonia-161128/1133569?lang=en